ONKOLOŠKI PACIJENTI: Od početka pandemije u Hrvatskoj je od raka preminulo do 7000 osoba

ONKOLOŠKI PACIJENTI: Od početka pandemije u Hrvatskoj je od raka preminulo do 7000 osoba
D.H.

D.H.

“Državu se čeka 11 godina da donese strategiju, a do tada je od karcinoma umrlo ljudi koliko ih živi u Split!”

“Samo od početka pandemije uzrokovane novim koronavirusom, u Hrvatskoj je od raka preminulo do 7000 osoba, a posljedice izvanredne situacije u zdravstvenom sustavu u onkologiji se tek očekuju. Istovremeno, Hrvatska je nažalost i jedina članica EU koja još nema usvojenu nacionalnu strategiju protiv raka!, dokument koji čekamo već 11 godina, a koji bi na sveobuhvatno i sistematski unaprijedio zdravstvenu skrb i ishode u području onkologije. Period je to u kojemu se izmijenilo čak pet vlada, i u kojemu je izgubljeno vrijeme mjereno u godinama i danima života onkoloških pacijenata – Hrvatska je u tih 11 godina izgubila grad veličine Splita!”. Stoji to u pismu kojeg su Vladi i Saboru uputile udruge onkoloških pacijenata.

“Želeći pokrenuti pitanje konačnog usvajanja Nacionalnog strateškog okvira protiv raka (NSOPR 2020.-2030) koji je prošao javnu raspravu i reviziju u relevantnim resorima, te definira sustavnu reformu zdravstvene skrbi u području onkologije, u ime gotovo milijun građana koji boluju ili su bolovali od raka te njihovih bližnjih, udruge pacijenata okupljene oko platforme Onkologija.hr, Udruga Sve za nju i Koalicija udruga u zdravstvu uputili smo pisani apel saborskim zastupnicima i Vladi Republike Hrvatske, Ministarstvu zdravstva i Ministarstvu financija RH”, ističe se u apelu.

Potpisnici apela navode da jedino uz usvojenu strategiju Hrvatska može računati s financiranjem akcijskih planova iz Fondova EU-a i drugih izvora financiranja.

Uz apel udruge navode i podatke, točnije, da dijagnozu raka svake godine dobije gotovo 25.000 građana Republike Hrvatske, a da ih premine 14.000 tisuća, što se u pismu ilustrira gradom veličine “Virovitice, Metkovića ili Samobora”.

“Rak je gotovo preuzeo primat u smrtnosti, unatoč znanosti i medicini koje u posljednjih desetak godina iznalaze nekoć nezamisliva rješenja, unatoč svjetski poznatom i priznatom znanju i stručnosti naših liječnika, i unatoč velikom trudu koji svi mi kroz udruge civilnog društva, zajedno sa strukom, ulažemo u osvješćivanje i edukaciju građana. Rezultat je da smo danas druga članica EU po broju umrlih od onkoloških bolesti”, navodi se u pismu.

D.H.

Doktore, hitno!

Koristimo kolačiće i druga slična tehnička rješenja kako bismo poboljšali vaše iskustvo s našom web stranicom, analizirali obrasce korištenja i isporučili relevantne oglase. U našoj ažuriranoj Polici Privatnosti možete pročitati više o tome koje podatke prikupljamo i kako ih koristimo.